دانستنی های جالب درباره ماهی شیطان “کوسه”

دانستنی های جالب درباره ماهی شیطان “کوسه”

 

- «جولیت ایلپرین» در کتاب جدیدش به نام «ماهی شیطانی» سفری به دنیای پر از رمز و راز کوسه‌ها کرده است و اعتقاد دارد در واقعیت این کوسه‌ها هستند که از انسان‌ها می‌ترسند و همیشه از موجود دوپا فراری هستند.

 

از زمان اکران فیلم معروف «آرواره» یا فیلم‌های شبیه به آن که ترکیبی از صحنه‌های سواحل شنی استوایی و کوسه‌های قاتل را نشان دادند، تصاویر این ماهی‌ها همیشه با صحنه‌های ترس و وحشت همراه بود. در سواحل کم عمق همیشه ماموران نسبت به وجود کوسه‌های خطرناک به گردشگران هشدار می‌دهند و همیشه همه حتی از تماشای این ماهی‌ها وحشت دارند و به این باور رسیده‌اند که این حیوانات به طور مطلق شکارچی هستند و آن‌ها را از فواصل دور می‌بینند، بو می‌کشند و می‌توانند در کمترین فاصله زمانی به آن‌ها برسند.

همیشه این وحشت در میان انسان‌ها وجود دارد که کوسه‌ها نوعاً عادت به کشتن دارند و اگر بخواهید کتاب جدید خبرنگار محیط زیست واشنگتن پست را  درباره کوسه‌ها بخوانید در نگاه اول به طور حتم همین تصویر در ذهنتان نقش می‌بندد. «جولیت ایلپرین» در کتاب خود با عنوان «ماهی شیطانی» سفری به دنیای پر رمز و راز کوسه‌ها کرده است و اعتقاد دارد در واقعیت این کوسه‌ها هستند که از انسان‌ها می‌ترسند و همیشه از موجود دوپا فراری هستند. او در سفرهای خود برای تهیه گزارش درباره طبیعت و محیط زیست کشورهای مختلف با جوامع و مردمانی آشنا شده است که در فرهنگ آن‌ها کوسه با انسان دوست است و حتی برای کوسه‌ها احترام مذهبی قائل هستند.

 

 

 

 

ایلپرین در این کتاب که مجموعه گزارش‌ها و تجربیاتش از سفرهای متعدد به کشورهای ساحلی سراسر جهان است می‌نویسد: «البته کوسه‌ها بی‌خطر نیستند ولی ما انسان‌ها هستیم که از کوسه‌ها خطرناک‌تر هستیم. چرا؟ زیرا هر ساله ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون کوسه در جهان توسط انسان صید می‌شود ولی کوسه‌ها تنها چهار یا پنج نفر را در سراسر جهان صید می‌کنند که آن هم تنها در صورت کمبود غذا اتفاق می‌افتد. تحقیقات ثابت کرده است انسان‌ها برای کوسه‌ها غذای لذیذی نیستند و آن‌ها تنها در شرایط عجیب و غریب، انسان شکار می‌کنند. وقتی که یک کوسه سفید بزرگ به انسانی حمله می‌کند مطمئن باشید نمی‌داند که موجودی را شکار می‌کند که می‌تواند صحبت و فکر کند. آن‌ها انسانهای در حال شنا را با فوک‌های دریایی اشتباه می‌گیرند و برخلاف تصاویر فیلمهای سینمایی در ۹۰ درصد موارد حمله کوسه‌ها به انسان قربانیان زنده می‌مانند و تنها دچار نقص عضو می‌شوند. آن‌ها وقتی گاز می‌گیرند تازه متوجه می‌شوند که این موجود با آن موجودی که در غریزه آن‌ها برای خوراک نهاده شده است تفاوت دارد و به خاطر همین به زودی شکار خود را‌‌ رها می‌کنند.»

به گفته کریستوفر نف، محقق معروف استرالیایی که بیشتر عمر خود را صرف مطالعه درباره کوسه‌ها کرده است بیشتر این موجودات آنطوری که در فیلم‌ها نشان داده می‌شوند، خطرناک نیستند ولی فوق العاده باهوش و قوی هستند و همین امر موجب بقای نسل آن‌ها از زمان ماقبل تاریخ شده است. به گفته این محقق استرالیایی شاید به خاطر همین بقای طولانی و قدرت منحصر به فرد، این موجودات به سلطان دریا‌ها معروف شده‌اند و همین قدرت ترسی توهم گونه در انسان ایجاد می‌کند ولی با تمام این اوصاف کوسه‌ها همیشه وحشی هستند و به هیچوجه اهلی نمی‌شوند؛ «درنده خویی در وجود آن‌ها قرار داده شده است و حتی بعضی از انواع این ماهی‌ها یکدیگر را می‌خورند و حتی تا ۲۰۰ میلیون سال از شکار دایناسور‌ها تغذیه می‌کردند.»

ایلپرین در کتابش به تاریخ میلیونی زندگی کوسه‌ها اشاره می‌کند که در هر زمان و مکان خود را با محیط زیست تطبیق داده‌اند ولی در عین حال نسبت به خطر انسان برای بقای این موجودات هشدار می‌دهد چرا که کوسه‌ها برای تعادل اکوسیستم کره زمین ضروری هستند و اگر انسان همین طور به شکار این ماهی‌ها ادامه دهد باید منتظر عواقب جبران ناپذیری باشد.

نویسنده در صفحات انتهایی کتابش می‌نویسد: «کلمه دوست داشتن برای کوسه‌ها کمی اغراق آمیز است ولی من برای این موجودات ماقبل تاریخ و مقاوم در برابر سختی‌ها احترام قائل هستم و برای آن‌ها در مقابل شکارچی به نام انسان احساس همدردی خود را پنهان نمی‌کنم.»
|
امتیاز مطلب : 40
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
نویسنده : محمد بشیر (یوسفی)
تاریخ : شنبه 11 تير 1390
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: